83% home win
12% draw
5% away win
Head-to-head before 2002/01/30
14FC Schalke 04
7draws
3Rot-Weiß Oberhausen
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ FC Schalke 04 | ⌀ Rot-Weiß Oberhausen | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 24 | 14 | 7 | 3 | 54:25 | 1874 | 1718 | +1 | +35 |
Deutsche Meisterschaft![]() |
12 | 6 | 5 | 1 | 25:10 | 1817 | 1684 | +2 | +18 |
Bundesliga![]() |
8 | 5 | 1 | 2 | 19:10 | 1959 | 1802 | +1 | +6 |
2. Bundesliga![]() |
2 | 1 | 1 | 0 | 6:3 | 1858 | 1548 | -1 | -2 |
DFB-Pokal![]() |
2 | 2 | 0 | 0 | 4:2 | 1897 | 1758 | +7 | +13 |
Rating comparison
FC Schalke 04Rot-Weiß Oberhausen
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1983/84 | 1984/02/11 | 2. Bundesliga![]() |
FC Schalke 041892 → 1895 (+3) | 3 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1553 → 1550 (-3) | 80 / 14 / 6 % |
| 1983/84 | 1983/08/20 | 2. Bundesliga![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1542 → 1547 (+5) | 3 - 3 | FC Schalke 041823 → 1818 (-5) | 20 / 24 / 56 % |
| 1972/73 | 1973/03/10 | Bundesliga![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1765 → 1776 (+11) | 2 - 1 | FC Schalke 041913 → 1902 (-11) | 31 / 29 / 40 % |
| 1972/73 | 1972/10/14 | Bundesliga![]() |
FC Schalke 042027 → 2031 (+4) | 3 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1772 → 1768 (-4) | 74 / 17 / 10 % |
| 1971/72 | 1972/04/15 | Bundesliga![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1828 → 1821 (-7) | 2 - 3 | FC Schalke 042035 → 2042 (+7) | 25 / 27 / 47 % |
| 1971/72 | 1971/10/16 | Bundesliga![]() |
FC Schalke 041978 → 1985 (+7) | 4 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1821 → 1814 (-7) | 64 / 21 / 15 % |
| 1970/71 | 1971/05/15 | Bundesliga![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1794 → 1812 (+18) | 4 - 1 | FC Schalke 041899 → 1881 (-18) | 35 / 29 / 36 % |
| 1970/71 | 1971/04/08 | DFB-Pokal![]() |
FC Schalke 041950 → 1954 (+4) | 1 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1802 → 1798 (-4) | 63 / 21 / 15 % |
| 1970/71 | 1970/11/07 | Bundesliga![]() |
FC Schalke 041960 → 1966 (+6) | 2 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1815 → 1809 (-6) | 63 / 21 / 15 % |
| 1969/70 | 1970/04/18 | Bundesliga![]() |
FC Schalke 041921 → 1916 (-5) | 2 - 2 | Rot-Weiß Oberhausen1807 → 1812 (+5) | 60 / 23 / 17 % |
| 1969/70 | 1969/12/06 | Bundesliga![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1812 → 1796 (-16) | 0 - 3 | FC Schalke 041936 → 1952 (+16) | 33 / 29 / 38 % |
| 1968/69 | 1969/01/04 | DFB-Pokal![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1714 → 1705 (-9) | 2 - 3 | FC Schalke 041843 → 1852 (+9) | 32 / 29 / 38 % |
| 1962/63 | 1963/02/17 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FC Schalke 041861 → 1856 (-5) | 1 - 1 | Rot-Weiß Oberhausen1765 → 1770 (+5) | 58 / 24 / 19 % |
| 1962/63 | 1962/10/14 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1779 → 1779 (0) | 2 - 2 | FC Schalke 041877 → 1877 (0) | 35 / 29 / 35 % |
| 1961/62 | 1962/01/27 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FC Schalke 041845 → 1822 (-23) | 0 - 2 | Rot-Weiß Oberhausen1747 → 1770 (+23) | 58 / 24 / 18 % |
| 1961/62 | 1961/09/24 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1754 → 1743 (-11) | 1 - 2 | FC Schalke 041804 → 1815 (+11) | 41 / 29 / 30 % |
| 1960/61 | 1961/03/12 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1745 → 1743 (-2) | 1 - 1 | FC Schalke 041785 → 1787 (+2) | 42 / 29 / 30 % |
| 1960/61 | 1960/10/09 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FC Schalke 041751 → 1760 (+9) | 3 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1671 → 1662 (-9) | 56 / 25 / 20 % |
| 1959/60 | 1960/01/10 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1643 → 1629 (-14) | 0 - 2 | FC Schalke 041777 → 1791 (+14) | 32 / 29 / 39 % |
| 1959/60 | 1959/09/06 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FC Schalke 041797 → 1804 (+7) | 4 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1627 → 1620 (-7) | 66 / 20 / 14 % |
| 1958/59 | 1959/03/15 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1646 → 1637 (-9) | 1 - 2 | FC Schalke 041773 → 1782 (+9) | 33 / 29 / 38 % |
| 1958/59 | 1958/11/09 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FC Schalke 041850 → 1843 (-7) | 0 - 0 | Rot-Weiß Oberhausen1637 → 1644 (+7) | 70 / 18 / 12 % |
| 1957/58 | 1958/03/16 | Deutsche Meisterschaft![]() |
Rot-Weiß Oberhausen1601 → 1605 (+4) | 1 - 1 | FC Schalke 041857 → 1853 (-4) | 22 / 25 / 53 % |
| 1957/58 | 1957/10/27 | Deutsche Meisterschaft![]() |
FC Schalke 041823 → 1828 (+5) | 7 - 1 | Rot-Weiß Oberhausen1591 → 1586 (-5) | 72 / 17 / 11 % |
