61% home win
22% draw
16% away win
Head-to-head before 2004/10/16
16AJ Auxerre
17draws
11RC Lens
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ AJ Auxerre | ⌀ RC Lens | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 44 | 16 | 17 | 11 | 54:42 | 1869 | 1829 | +1 | +27 |
Ligue 1![]() |
44 | 16 | 17 | 11 | 54:42 | 1869 | 1829 | +1 | +27 |
Rating comparison
AJ AuxerreRC Lens
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2003/04 | 2004/05/11 | Ligue 1![]() |
RC Lens1856 → 1841 (-15) | 1 - 3 | AJ Auxerre1959 → 1974 (+15) | 35 / 29 / 36 % |
| 2003/04 | 2003/12/13 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1965 → 1972 (+7) | 2 - 0 | RC Lens1842 → 1835 (-7) | 61 / 23 / 17 % |
| 2002/03 | 2003/03/22 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1886 → 1884 (-2) | 0 - 0 | RC Lens1910 → 1912 (+2) | 43 / 28 / 28 % |
| 2002/03 | 2002/11/02 | Ligue 1![]() |
RC Lens1959 → 1969 (+10) | 3 - 1 | AJ Auxerre1929 → 1919 (-10) | 50 / 27 / 24 % |
| 2001/02 | 2002/02/06 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1880 → 1889 (+9) | 1 - 0 | RC Lens1962 → 1953 (-9) | 37 / 29 / 33 % |
| 2001/02 | 2001/09/29 | Ligue 1![]() |
RC Lens1896 → 1892 (-4) | 1 - 1 | AJ Auxerre1864 → 1868 (+4) | 50 / 27 / 23 % |
| 2000/01 | 2000/12/21 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1821 → 1830 (+9) | 3 - 2 | RC Lens1897 → 1888 (-9) | 38 / 29 / 33 % |
| 2000/01 | 2000/09/06 | Ligue 1![]() |
RC Lens1945 → 1950 (+5) | 1 - 0 | AJ Auxerre1856 → 1851 (-5) | 57 / 24 / 19 % |
| 1999/00 | 2000/02/05 | Ligue 1![]() |
RC Lens1893 → 1900 (+7) | 2 - 1 | AJ Auxerre1883 → 1876 (-7) | 47 / 27 / 25 % |
| 1999/00 | 1999/10/03 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1835 → 1843 (+8) | 3 - 2 | RC Lens1847 → 1839 (-8) | 45 / 28 / 27 % |
| 1998/99 | 1999/02/26 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1872 → 1860 (-12) | 1 - 2 | RC Lens1889 → 1901 (+12) | 44 / 28 / 27 % |
| 1998/99 | 1998/10/17 | Ligue 1![]() |
RC Lens1933 → 1930 (-3) | 2 - 2 | AJ Auxerre1917 → 1920 (+3) | 48 / 27 / 25 % |
| 1997/98 | 1998/05/09 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1933 → 1931 (-2) | 1 - 1 | RC Lens1964 → 1966 (+2) | 43 / 29 / 29 % |
| 1997/98 | 1997/08/02 | Ligue 1![]() |
RC Lens1803 → 1821 (+18) | 3 - 0 | AJ Auxerre1908 → 1890 (-18) | 35 / 29 / 36 % |
| 1996/97 | 1997/03/22 | Ligue 1![]() |
RC Lens1780 → 1791 (+11) | 2 - 1 | AJ Auxerre1928 → 1917 (-11) | 31 / 29 / 40 % |
| 1996/97 | 1996/10/12 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1971 → 1976 (+5) | 1 - 0 | RC Lens1865 → 1860 (-5) | 59 / 23 / 18 % |
| 1995/96 | 1995/12/16 | Ligue 1![]() |
RC Lens1909 → 1906 (-3) | 0 - 0 | AJ Auxerre1899 → 1902 (+3) | 47 / 27 / 25 % |
| 1995/96 | 1995/08/09 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1921 → 1906 (-15) | 0 - 1 | RC Lens1833 → 1848 (+15) | 57 / 24 / 19 % |
| 1994/95 | 1995/05/20 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1900 → 1911 (+11) | 3 - 0 | RC Lens1857 → 1846 (-11) | 51 / 26 / 23 % |
| 1994/95 | 1994/11/19 | Ligue 1![]() |
RC Lens1841 → 1840 (-1) | 1 - 1 | AJ Auxerre1914 → 1915 (+1) | 38 / 29 / 33 % |
| 1993/94 | 1994/02/19 | Ligue 1![]() |
RC Lens1828 → 1827 (-1) | 1 - 1 | AJ Auxerre1898 → 1899 (+1) | 38 / 29 / 32 % |
| 1993/94 | 1993/09/18 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1888 → 1893 (+5) | 1 - 0 | RC Lens1785 → 1780 (-5) | 58 / 23 / 18 % |
| 1992/93 | 1993/06/02 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1899 → 1894 (-5) | 1 - 1 | RC Lens1800 → 1805 (+5) | 58 / 24 / 18 % |
| 1992/93 | 1992/08/08 | Ligue 1![]() |
RC Lens1748 → 1733 (-15) | 0 - 3 | AJ Auxerre1894 → 1909 (+15) | 31 / 29 / 40 % |
| 1991/92 | 1992/02/01 | Ligue 1![]() |
RC Lens1716 → 1719 (+3) | 0 - 0 | AJ Auxerre1920 → 1917 (-3) | 26 / 27 / 47 % |
| 1991/92 | 1991/09/07 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1888 → 1890 (+2) | 1 - 0 | RC Lens1646 → 1644 (-2) | 73 / 17 / 10 % |
| 1988/89 | 1988/12/03 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1898 → 1901 (+3) | 1 - 0 | RC Lens1680 → 1677 (-3) | 71 / 18 / 11 % |
| 1988/89 | 1988/07/27 | Ligue 1![]() |
RC Lens1737 → 1727 (-10) | 0 - 1 | AJ Auxerre1827 → 1837 (+10) | 36 / 29 / 34 % |
| 1987/88 | 1988/04/09 | Ligue 1![]() |
RC Lens1764 → 1775 (+11) | 2 - 1 | AJ Auxerre1891 → 1880 (-11) | 33 / 29 / 38 % |
| 1987/88 | 1987/10/03 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1839 → 1848 (+9) | 2 - 0 | RC Lens1781 → 1772 (-9) | 53 / 26 / 21 % |
| 1986/87 | 1986/12/13 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1859 → 1868 (+9) | 3 - 1 | RC Lens1806 → 1797 (-9) | 52 / 26 / 22 % |
| 1986/87 | 1986/08/12 | Ligue 1![]() |
RC Lens1825 → 1823 (-2) | 1 - 1 | AJ Auxerre1841 → 1843 (+2) | 44 / 28 / 27 % |
| 1985/86 | 1986/04/08 | Ligue 1![]() |
RC Lens1810 → 1818 (+8) | 2 - 1 | AJ Auxerre1850 → 1842 (-8) | 42 / 29 / 30 % |
| 1985/86 | 1985/09/27 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1865 → 1862 (-3) | 0 - 0 | RC Lens1840 → 1843 (+3) | 49 / 27 / 24 % |
| 1984/85 | 1985/04/23 | Ligue 1![]() |
RC Lens1819 → 1828 (+9) | 1 - 0 | AJ Auxerre1885 → 1876 (-9) | 39 / 29 / 32 % |
| 1984/85 | 1984/11/09 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1886 → 1881 (-5) | 0 - 0 | RC Lens1798 → 1803 (+5) | 57 / 24 / 19 % |
| 1983/84 | 1983/12/17 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1866 → 1878 (+12) | 4 - 0 | RC Lens1838 → 1826 (-12) | 50 / 27 / 24 % |
| 1983/84 | 1983/08/17 | Ligue 1![]() |
RC Lens1875 → 1855 (-20) | 1 - 3 | AJ Auxerre1844 → 1864 (+20) | 50 / 27 / 23 % |
| 1982/83 | 1983/04/19 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1803 → 1800 (-3) | 0 - 0 | RC Lens1812 → 1815 (+3) | 45 / 28 / 27 % |
| 1982/83 | 1982/11/06 | Ligue 1![]() |
RC Lens1829 → 1825 (-4) | 0 - 0 | AJ Auxerre1779 → 1783 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 1981/82 | 1982/03/03 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1760 → 1757 (-3) | 1 - 1 | RC Lens1753 → 1756 (+3) | 47 / 28 / 25 % |
| 1981/82 | 1981/09/25 | Ligue 1![]() |
RC Lens1723 → 1736 (+13) | 5 - 2 | AJ Auxerre1739 → 1726 (-13) | 44 / 28 / 27 % |
| 1980/81 | 1981/03/28 | Ligue 1![]() |
AJ Auxerre1713 → 1712 (-1) | 1 - 1 | RC Lens1778 → 1779 (+1) | 39 / 29 / 32 % |
| 1980/81 | 1980/09/26 | Ligue 1![]() |
RC Lens1797 → 1791 (-6) | 1 - 1 | AJ Auxerre1651 → 1657 (+6) | 63 / 21 / 15 % |
