17% home win
22% draw
60% away win
Head-to-head before 2000/04/30
10SC Cambuur
16draws
21sc Heerenveen
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ SC Cambuur | ⌀ sc Heerenveen | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 47 | 10 | 16 | 21 | 41:59 | 1445 | 1470 | -2 | -91 |
Eerste Divisie![]() |
42 | 9 | 14 | 19 | 36:51 | 1433 | 1442 | -2 | -101 |
Eredivisie![]() |
5 | 1 | 2 | 2 | 5:8 | 1546 | 1711 | +2 | +10 |
Rating comparison
SC Cambuursc Heerenveen
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999/00 | 1999/11/26 | Eredivisie![]() |
sc Heerenveen1797 → 1801 (+4) | 4 - 1 | SC Cambuur1543 → 1539 (-4) | 74 / 17 / 10 % |
| 1998/99 | 1999/05/01 | Eredivisie![]() |
SC Cambuur1601 → 1603 (+2) | 0 - 0 | sc Heerenveen1777 → 1775 (-2) | 28 / 28 / 44 % |
| 1998/99 | 1998/11/24 | Eredivisie![]() |
sc Heerenveen1773 → 1766 (-7) | 1 - 1 | SC Cambuur1555 → 1562 (+7) | 71 / 18 / 11 % |
| 1993/94 | 1994/02/18 | Eredivisie![]() |
sc Heerenveen1594 → 1579 (-15) | 1 - 2 | SC Cambuur1515 → 1530 (+15) | 56 / 25 / 20 % |
| 1993/94 | 1993/09/08 | Eredivisie![]() |
SC Cambuur1516 → 1506 (-10) | 1 - 2 | sc Heerenveen1616 → 1626 (+10) | 35 / 29 / 35 % |
| 1991/92 | 1992/04/11 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1556 → 1552 (-4) | 0 - 0 | sc Heerenveen1521 → 1525 (+4) | 50 / 27 / 23 % |
| 1991/92 | 1991/10/25 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1541 → 1551 (+10) | 2 - 0 | SC Cambuur1516 → 1506 (-10) | 49 / 27 / 24 % |
| 1989/90 | 1990/02/17 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1418 → 1425 (+7) | 1 - 0 | SC Cambuur1395 → 1388 (-7) | 49 / 27 / 24 % |
| 1989/90 | 1989/08/23 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1368 → 1356 (-12) | 0 - 2 | sc Heerenveen1547 → 1559 (+12) | 28 / 28 / 44 % |
| 1988/89 | 1989/05/09 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1506 → 1515 (+9) | 4 - 0 | SC Cambuur1414 → 1405 (-9) | 57 / 24 / 19 % |
| 1988/89 | 1988/11/26 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1433 → 1431 (-2) | 1 - 1 | sc Heerenveen1451 → 1453 (+2) | 44 / 28 / 28 % |
| 1987/88 | 1988/03/05 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1404 → 1401 (-3) | 0 - 0 | sc Heerenveen1378 → 1381 (+3) | 49 / 27 / 24 % |
| 1987/88 | 1987/09/08 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1424 → 1421 (-3) | 1 - 1 | SC Cambuur1428 → 1431 (+3) | 46 / 28 / 26 % |
| 1986/87 | 1987/05/16 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1399 → 1407 (+8) | 2 - 1 | SC Cambuur1444 → 1436 (-8) | 41 / 29 / 30 % |
| 1986/87 | 1986/10/25 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1392 → 1389 (-3) | 1 - 1 | sc Heerenveen1399 → 1402 (+3) | 45 / 28 / 27 % |
| 1985/86 | 1986/04/09 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1324 → 1313 (-11) | 1 - 2 | sc Heerenveen1374 → 1385 (+11) | 41 / 29 / 30 % |
| 1985/86 | 1985/08/31 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1373 → 1372 (-1) | 0 - 0 | SC Cambuur1448 → 1449 (+1) | 38 / 29 / 33 % |
| 1984/85 | 1985/05/18 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1449 → 1457 (+8) | 1 - 0 | SC Cambuur1464 → 1456 (-8) | 44 / 28 / 27 % |
| 1984/85 | 1984/11/24 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1489 → 1496 (+7) | 2 - 1 | sc Heerenveen1496 → 1489 (-7) | 45 / 28 / 27 % |
| 1983/84 | 1984/02/18 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1523 → 1529 (+6) | 2 - 0 | sc Heerenveen1387 → 1381 (-6) | 62 / 22 / 16 % |
| 1983/84 | 1983/09/10 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1438 → 1421 (-17) | 2 - 4 | SC Cambuur1497 → 1514 (+17) | 40 / 29 / 31 % |
| 1982/83 | 1983/03/19 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1435 → 1433 (-2) | 2 - 2 | sc Heerenveen1473 → 1475 (+2) | 42 / 29 / 29 % |
| 1982/83 | 1982/10/02 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1514 → 1509 (-5) | 2 - 2 | SC Cambuur1404 → 1409 (+5) | 59 / 23 / 18 % |
| 1981/82 | 1982/05/01 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1555 → 1559 (+4) | 1 - 0 | SC Cambuur1387 → 1383 (-4) | 66 / 20 / 14 % |
| 1981/82 | 1981/11/15 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1470 → 1468 (-2) | 0 - 0 | sc Heerenveen1507 → 1509 (+2) | 42 / 29 / 29 % |
| 1980/81 | 1981/04/20 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1437 → 1436 (-1) | 1 - 1 | sc Heerenveen1494 → 1495 (+1) | 40 / 29 / 31 % |
| 1980/81 | 1980/10/19 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1440 → 1447 (+7) | 2 - 1 | SC Cambuur1442 → 1435 (-7) | 46 / 28 / 26 % |
| 1979/80 | 1980/02/17 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1472 → 1467 (-5) | 2 - 2 | sc Heerenveen1396 → 1401 (+5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1979/80 | 1979/08/26 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1362 → 1349 (-13) | 0 - 1 | SC Cambuur1353 → 1366 (+13) | 47 / 27 / 25 % |
| 1978/79 | 1979/04/08 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1366 → 1374 (+8) | 1 - 0 | SC Cambuur1383 → 1375 (-8) | 44 / 28 / 27 % |
| 1978/79 | 1978/09/16 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1427 → 1422 (-5) | 0 - 0 | sc Heerenveen1338 → 1343 (+5) | 57 / 24 / 19 % |
| 1977/78 | 1978/04/30 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1433 → 1429 (-4) | 1 - 1 | sc Heerenveen1369 → 1373 (+4) | 54 / 25 / 21 % |
| 1977/78 | 1977/11/13 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1399 → 1406 (+7) | 2 - 1 | SC Cambuur1406 → 1399 (-7) | 45 / 28 / 27 % |
| 1976/77 | 1977/01/09 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1424 → 1434 (+10) | 4 - 1 | SC Cambuur1353 → 1343 (-10) | 55 / 25 / 20 % |
| 1976/77 | 1976/08/22 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1383 → 1391 (+8) | 1 - 0 | sc Heerenveen1405 → 1397 (-8) | 44 / 28 / 28 % |
| 1975/76 | 1976/01/04 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1376 → 1394 (+18) | 3 - 0 | sc Heerenveen1479 → 1461 (-18) | 35 / 29 / 36 % |
| 1975/76 | 1975/11/23 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1457 → 1465 (+8) | 2 - 0 | SC Cambuur1373 → 1365 (-8) | 56 / 24 / 19 % |
| 1974/75 | 1975/03/23 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1484 → 1489 (+5) | 1 - 0 | SC Cambuur1382 → 1377 (-5) | 58 / 24 / 18 % |
| 1974/75 | 1974/10/27 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1392 → 1402 (+10) | 1 - 0 | sc Heerenveen1504 → 1494 (-10) | 34 / 29 / 37 % |
| 1973/74 | 1974/03/03 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1449 → 1437 (-12) | 0 - 1 | sc Heerenveen1480 → 1492 (+12) | 43 / 29 / 29 % |
| 1973/74 | 1973/09/16 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1449 → 1461 (+12) | 2 - 0 | SC Cambuur1469 → 1457 (-12) | 44 / 28 / 28 % |
| 1972/73 | 1973/04/29 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1459 → 1471 (+12) | 2 - 0 | SC Cambuur1493 → 1481 (-12) | 42 / 29 / 29 % |
| 1972/73 | 1972/11/05 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1488 → 1498 (+10) | 3 - 1 | sc Heerenveen1463 → 1453 (-10) | 49 / 27 / 24 % |
| 1971/72 | 1972/04/16 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1503 → 1499 (-4) | 0 - 0 | SC Cambuur1441 → 1445 (+4) | 54 / 25 / 21 % |
| 1971/72 | 1971/10/03 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1490 → 1476 (-14) | 1 - 2 | sc Heerenveen1438 → 1452 (+14) | 52 / 26 / 22 % |
| 1970/71 | 1971/01/31 | Eerste Divisie![]() |
SC Cambuur1486 → 1490 (+4) | 2 - 1 | sc Heerenveen1370 → 1366 (-4) | 60 / 23 / 17 % |
| 1970/71 | 1970/09/27 | Eerste Divisie![]() |
sc Heerenveen1327 → 1339 (+12) | 1 - 0 | SC Cambuur1486 → 1474 (-12) | 30 / 29 / 42 % |
