Eredivisie · 2000/01/29
De Graafschap
#396 · Elo 1627
→ 1635 (+8)
3 - 1
SC Cambuur
#505 · Elo 1543
→ 1535 (-8)
56% home win 24% draw 19% away win

Head-to-head before 2000/01/29

16De Graafschap
14draws
13SC Cambuur
CompetitionPWDLGoals ⌀ De Graafschap⌀ SC Cambuur ⌀ Elo∑ Elo
Total 43161413 57:53 14811455 0+7
Eerste Divisie 38151310 54:47 14681448 +1+40
Eredivisie 3012 2:5 16551554 -10-31
Eredivisie rel. 2101 1:1 14781441 -1-2

Rating comparison

De GraafschapSC Cambuur
1470154016101680JulSepNovJanMarMay1999/06/30: 16541999/08/14: 16551999/08/21: 16571999/09/12: 16521999/09/15: 16421999/09/19: 16351999/09/26: 16321999/10/02: 16251999/10/10: 16301999/10/17: 16321999/10/23: 16221999/10/27: 16171999/11/06: 16061999/11/20: 16101999/11/28: 16141999/12/01: 15961999/12/11: 16141999/12/16: 16231999/12/19: 16271999/06/30: 15851999/08/14: 15891999/08/22: 15861999/08/27: 15781999/09/11: 15811999/09/17: 15691999/09/26: 15541999/10/02: 15461999/10/12: 15401999/10/16: 15381999/10/23: 15481999/10/30: 15521999/11/07: 15461999/11/21: 15431999/11/26: 15391999/12/01: 15491999/12/05: 1543
13201440156016801954196419741984199420042014202420261955/56: 15481956/57: 15481966/67: 14311967/68: 14311969/70: 14531970/71: 14121971/72: 14141972/73: 15331973/74: 15891974/75: 16271975/76: 16321976/77: 16071977/78: 14161978/79: 14571979/80: 14661980/81: 15061981/82: 14581982/83: 13681983/84: 14591984/85: 15501985/86: 14201986/87: 14251987/88: 15061988/89: 14601989/90: 14751990/91: 16121991/92: 15811992/93: 15271993/94: 15211994/95: 15401995/96: 15771996/97: 16481997/98: 16841998/99: 16541999/00: 16281965/66: 14461966/67: 15541967/68: 15011968/69: 15131969/70: 14761970/71: 15101971/72: 14821972/73: 14831973/74: 14271974/75: 13561975/76: 13831976/77: 14041977/78: 14251978/79: 13341979/80: 14471980/81: 14461981/82: 13621982/83: 14891983/84: 15161984/85: 14421985/86: 12751986/87: 14381987/88: 14141988/89: 13931989/90: 14161990/91: 14441991/92: 15471992/93: 15701993/94: 15321994/95: 14971995/96: 14551996/97: 15351997/98: 15601998/99: 15851999/00: 1576

Previous meetings

SeasonDateCompetitionHomeResultAwayProbabilities
1999/00 1999/10/23 Eredivisie SC Cambuur1538 → 1548 (+10) 1 - 0 De Graafschap1632 → 1622 (-10)
36 / 29 / 35 %
1998/99 1999/05/22 Eredivisie De Graafschap1659 → 1654 (-5) 2 - 2 SC Cambuur1580 → 1585 (+5)
56 / 25 / 20 %
1998/99 1998/09/26 Eredivisie SC Cambuur1543 → 1559 (+16) 2 - 0 De Graafschap1673 → 1657 (-16)
32 / 29 / 38 %
1994/95 1995/03/25 Eerste Divisie De Graafschap1549 → 1555 (+6) 2 - 1 SC Cambuur1504 → 1498 (-6)
52 / 26 / 22 %
1994/95 1995/03/08 Eerste Divisie SC Cambuur1494 → 1482 (-12) 0 - 1 De Graafschap1525 → 1537 (+12)
43 / 29 / 29 %
1990/91 1991/05/11 Eerste Divisie De Graafschap1619 → 1612 (-7) 1 - 1 SC Cambuur1437 → 1444 (+7)
67 / 20 / 13 %
1990/91 1990/11/10 Eerste Divisie SC Cambuur1383 → 1386 (+3) 0 - 0 De Graafschap1584 → 1581 (-3)
26 / 28 / 46 %
1989/90 1990/03/11 Eerste Divisie De Graafschap1462 → 1457 (-5) 0 - 0 SC Cambuur1379 → 1384 (+5)
56 / 24 / 20 %
1989/90 1989/09/09 Eerste Divisie SC Cambuur1367 → 1381 (+14) 3 - 1 De Graafschap1434 → 1420 (-14)
39 / 29 / 32 %
1988/89 1989/04/29 Eerste Divisie SC Cambuur1419 → 1401 (-18) 0 - 2 De Graafschap1443 → 1461 (+18)
43 / 28 / 28 %
1988/89 1988/10/30 Eerste Divisie De Graafschap1455 → 1451 (-4) 1 - 1 SC Cambuur1416 → 1420 (+4)
51 / 26 / 23 %
1987/88 1988/05/01 Eerste Divisie De Graafschap1486 → 1494 (+8) 3 - 1 SC Cambuur1424 → 1416 (-8)
54 / 25 / 21 %
1987/88 1987/11/21 Eerste Divisie SC Cambuur1454 → 1442 (-12) 1 - 2 De Graafschap1468 → 1480 (+12)
45 / 28 / 27 %
1986/87 1987/05/03 Eerste Divisie De Graafschap1448 → 1455 (+7) 2 - 1 SC Cambuur1447 → 1440 (-7)
46 / 28 / 26 %
1986/87 1986/10/04 Eerste Divisie SC Cambuur1371 → 1380 (+9) 1 - 0 De Graafschap1451 → 1442 (-9)
37 / 29 / 33 %
1985/86 1986/03/25 Eerste Divisie De Graafschap1518 → 1511 (-7) 1 - 1 SC Cambuur1328 → 1335 (+7)
68 / 19 / 13 %
1985/86 1985/09/07 Eerste Divisie SC Cambuur1449 → 1439 (-10) 2 - 3 De Graafschap1542 → 1552 (+10)
36 / 29 / 35 %
1984/85 1985/03/17 Eerste Divisie De Graafschap1503 → 1500 (-3) 1 - 1 SC Cambuur1485 → 1488 (+3)
48 / 27 / 25 %
1984/85 1984/09/15 Eerste Divisie SC Cambuur1514 → 1500 (-14) 1 - 2 De Graafschap1483 → 1497 (+14)
50 / 27 / 23 %
1983/84 1984/04/14 Eerste Divisie SC Cambuur1536 → 1530 (-6) 1 - 1 De Graafschap1417 → 1423 (+6)
60 / 23 / 17 %
1983/84 1983/10/30 Eerste Divisie De Graafschap1460 → 1477 (+17) 3 - 0 SC Cambuur1547 → 1530 (-17)
37 / 29 / 34 %
1982/83 1983/01/15 Eerste Divisie SC Cambuur1468 → 1479 (+11) 4 - 1 De Graafschap1434 → 1423 (-11)
50 / 27 / 23 %
1982/83 1982/08/21 Eerste Divisie De Graafschap1458 → 1453 (-5) 0 - 0 SC Cambuur1362 → 1367 (+5)
58 / 24 / 19 %
1980/81 1981/05/31 Eerste Divisie De Graafschap1477 → 1487 (+10) 2 - 0 SC Cambuur1456 → 1446 (-10)
49 / 27 / 24 %
1980/81 1980/11/30 Eerste Divisie SC Cambuur1434 → 1446 (+12) 2 - 0 De Graafschap1463 → 1451 (-12)
43 / 29 / 29 %
1979/80 1980/06/03 Eredivisie rel. SC Cambuur1442 → 1430 (-12) 0 - 1 De Graafschap1463 → 1475 (+12)
44 / 28 / 28 %
1979/80 1980/05/24 Eredivisie rel. De Graafschap1492 → 1478 (-14) 0 - 1 SC Cambuur1439 → 1453 (+14)
52 / 26 / 22 %
1979/80 1980/05/11 Eerste Divisie De Graafschap1478 → 1474 (-4) 2 - 2 SC Cambuur1431 → 1435 (+4)
52 / 26 / 22 %
1979/80 1979/12/02 Eerste Divisie SC Cambuur1465 → 1479 (+14) 4 - 1 De Graafschap1485 → 1471 (-14)
44 / 28 / 28 %
1978/79 1979/04/28 Eerste Divisie SC Cambuur1382 → 1392 (+10) 2 - 1 De Graafschap1467 → 1457 (-10)
37 / 29 / 34 %
1978/79 1978/10/08 Eerste Divisie De Graafschap1428 → 1440 (+12) 4 - 1 SC Cambuur1423 → 1411 (-12)
47 / 28 / 26 %
1977/78 1978/01/29 Eerste Divisie SC Cambuur1409 → 1423 (+14) 3 - 1 De Graafschap1485 → 1471 (-14)
38 / 29 / 33 %
1977/78 1977/08/20 Eerste Divisie De Graafschap1591 → 1597 (+6) 4 - 0 SC Cambuur1404 → 1398 (-6)
68 / 19 / 13 %
1972/73 1973/01/21 Eerste Divisie De Graafschap1453 → 1451 (-2) 1 - 1 SC Cambuur1477 → 1479 (+2)
43 / 28 / 28 %
1972/73 1972/08/23 Eerste Divisie SC Cambuur1462 → 1458 (-4) 1 - 1 De Graafschap1394 → 1398 (+4)
54 / 25 / 21 %
1971/72 1972/04/30 Eerste Divisie De Graafschap1410 → 1408 (-2) 0 - 0 SC Cambuur1454 → 1456 (+2)
41 / 29 / 30 %
1971/72 1971/10/24 Eerste Divisie SC Cambuur1477 → 1486 (+9) 3 - 0 De Graafschap1388 → 1379 (-9)
57 / 24 / 19 %
1970/71 1971/04/25 Eerste Divisie De Graafschap1391 → 1391 (0) 1 - 1 SC Cambuur1495 → 1495 (0)
35 / 29 / 36 %
1970/71 1970/11/29 Eerste Divisie SC Cambuur1491 → 1498 (+7) 3 - 1 De Graafschap1391 → 1384 (-7)
58 / 24 / 18 %
1969/70 1970/04/19 Eerste Divisie SC Cambuur1489 → 1469 (-20) 0 - 2 De Graafschap1457 → 1477 (+20)
50 / 27 / 23 %
1969/70 1969/10/26 Eerste Divisie De Graafschap1373 → 1388 (+15) 3 - 1 SC Cambuur1479 → 1464 (-15)
35 / 29 / 36 %
1966/67 1967/03/12 Eerste Divisie SC Cambuur1560 → 1567 (+7) 3 - 0 De Graafschap1422 → 1415 (-7)
62 / 22 / 16 %
1966/67 1966/10/09 Eerste Divisie De Graafschap1484 → 1496 (+12) 3 - 0 SC Cambuur1463 → 1451 (-12)
49 / 27 / 24 %