55% home win
25% draw
20% away win
Head-to-head before 2000/03/05
12De Graafschap
6draws
11FC Den Bosch
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ De Graafschap | ⌀ FC Den Bosch | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 29 | 12 | 6 | 11 | 49:42 | 1488 | 1513 | +2 | +44 |
Eerste Divisie![]() |
22 | 9 | 5 | 8 | 36:29 | 1466 | 1496 | +2 | +47 |
Eredivisie rel.![]() |
4 | 3 | 0 | 1 | 9:5 | 1509 | 1496 | +5 | +20 |
Landskampioenschap![]() |
2 | 0 | 0 | 2 | 3:7 | 1608 | 1672 | -13 | -25 |
Eredivisie![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 1:1 | 1655 | 1630 | +2 | +2 |
Rating comparison
De GraafschapFC Den Bosch
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999/00 | 1999/08/21 | Eredivisie![]() |
FC Den Bosch1630 → 1628 (-2) | 1 - 1 | De Graafschap1655 → 1657 (+2) | 43 / 28 / 28 % |
| 1994/95 | 1995/02/18 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch1271 → 1265 (-6) | 1 - 2 | De Graafschap1513 → 1519 (+6) | 23 / 26 / 51 % |
| 1994/95 | 1994/09/24 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1485 → 1470 (-15) | 3 - 4 | FC Den Bosch1406 → 1421 (+15) | 56 / 25 / 20 % |
| 1993/94 | 1993/12/18 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch1535 → 1531 (-4) | 3 - 3 | De Graafschap1486 → 1490 (+4) | 52 / 26 / 22 % |
| 1993/94 | 1993/08/15 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1527 → 1538 (+11) | 4 - 2 | FC Den Bosch1535 → 1524 (-11) | 45 / 28 / 27 % |
| 1992/93 | 1993/06/16 | Eredivisie rel.![]() |
De Graafschap1519 → 1527 (+8) | 2 - 1 | FC Den Bosch1543 → 1535 (-8) | 43 / 28 / 28 % |
| 1992/93 | 1993/06/06 | Eredivisie rel.![]() |
FC Den Bosch1524 → 1535 (+11) | 3 - 1 | De Graafschap1536 → 1525 (-11) | 45 / 28 / 27 % |
| 1990/91 | 1991/03/23 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1630 → 1639 (+9) | 5 - 0 | FC Den Bosch1514 → 1505 (-9) | 60 / 23 / 17 % |
| 1990/91 | 1990/09/23 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch1576 → 1555 (-21) | 0 - 2 | De Graafschap1533 → 1554 (+21) | 51 / 26 / 23 % |
| 1982/83 | 1983/05/14 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1366 → 1368 (+2) | 2 - 2 | FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1554 → 1552 (-2) | 27 / 28 / 45 % |
| 1982/83 | 1982/12/11 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1502 → 1508 (+6) | 1 - 0 | De Graafschap1440 → 1434 (-6) | 54 / 25 / 21 % |
| 1980/81 | 1981/06/20 | Eredivisie rel.![]() |
De Graafschap1495 → 1506 (+11) | 5 - 1 | FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1451 → 1440 (-11) | 51 / 26 / 22 % |
| 1980/81 | 1981/06/03 | Eredivisie rel.![]() |
FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1466 → 1454 (-12) | 0 - 1 | De Graafschap1487 → 1499 (+12) | 44 / 28 / 28 % |
| 1980/81 | 1981/02/14 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1543 → 1539 (-4) | 0 - 0 | De Graafschap1481 → 1485 (+4) | 54 / 25 / 21 % |
| 1980/81 | 1980/08/24 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1466 → 1483 (+17) | 4 - 0 | FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1531 → 1514 (-17) | 39 / 29 / 32 % |
| 1979/80 | 1980/05/03 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1553 → 1530 (-23) | 1 - 3 | De Graafschap1455 → 1478 (+23) | 58 / 24 / 18 % |
| 1979/80 | 1979/11/25 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1497 → 1485 (-12) | 1 - 2 | FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1510 → 1522 (+12) | 45 / 28 / 27 % |
| 1978/79 | 1979/04/22 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1482 → 1478 (-4) | 0 - 0 | FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1454 → 1458 (+4) | 50 / 27 / 24 % |
| 1978/79 | 1978/10/25 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1434 → 1447 (+13) | 3 - 0 | De Graafschap1434 → 1421 (-13) | 46 / 28 / 26 % |
| 1977/78 | 1978/04/30 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1452 → 1439 (-13) | 2 - 3 | FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1436 → 1449 (+13) | 48 / 27 / 25 % |
| 1977/78 | 1977/11/13 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch (as FC Den Bosch 67)1388 → 1378 (-10) | 1 - 2 | De Graafschap1503 → 1513 (+10) | 34 / 29 / 37 % |
| 1970/71 | 1971/02/21 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch1615 → 1618 (+3) | 2 - 0 | De Graafschap1356 → 1353 (-3) | 74 / 16 / 9 % |
| 1970/71 | 1970/10/04 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1431 → 1422 (-9) | 0 - 1 | FC Den Bosch1571 → 1580 (+9) | 31 / 29 / 40 % |
| 1969/70 | 1970/03/30 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch1515 → 1510 (-5) | 1 - 1 | De Graafschap1440 → 1445 (+5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1969/70 | 1969/10/05 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1369 → 1380 (+11) | 1 - 0 | FC Den Bosch1507 → 1496 (-11) | 32 / 29 / 39 % |
| 1966/67 | 1967/05/15 | Eerste Divisie![]() |
FC Den Bosch1491 → 1500 (+9) | 2 - 0 | De Graafschap1440 → 1431 (-9) | 52 / 26 / 22 % |
| 1966/67 | 1966/11/27 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1459 → 1467 (+8) | 1 - 0 | FC Den Bosch1472 → 1464 (-8) | 45 / 28 / 27 % |
| 1955/56 | 1956/03/18 | Landskampioenschap![]() |
De Graafschap1581 → 1566 (-15) | 1 - 3 | FC Den Bosch (as BVV)1682 → 1697 (+15) | 35 / 29 / 35 % |
| 1955/56 | 1955/09/25 | Landskampioenschap![]() |
FC Den Bosch (as BVV)1662 → 1672 (+10) | 4 - 2 | De Graafschap1634 → 1624 (-10) | 50 / 27 / 24 % |
