O Clássico
60% home win
23% draw
17% away win
Head-to-head before 2000/08/19
33FC Porto
29draws
28SL Benfica
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ FC Porto | ⌀ SL Benfica | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 90 | 33 | 29 | 28 | 116:111 | 1970 | 2008 | +1 | +128 |
Primeira Liga![]() |
90 | 33 | 29 | 28 | 116:111 | 1970 | 2008 | +1 | +128 |
Rating comparison
FC PortoSL Benfica
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999/00 | 2000/04/01 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1836 → 1848 (+12) | 1 - 0 | FC Porto2000 → 1988 (-12) | 29 / 29 / 42 % |
| 1999/00 | 1999/11/20 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1992 → 1999 (+7) | 2 - 0 | SL Benfica1876 → 1869 (-7) | 60 / 23 / 17 % |
| 1998/99 | 1999/04/24 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1877 → 1877 (0) | 1 - 1 | FC Porto1978 → 1978 (0) | 35 / 29 / 35 % |
| 1998/99 | 1998/11/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1937 → 1944 (+7) | 3 - 1 | SL Benfica1842 → 1835 (-7) | 57 / 24 / 19 % |
| 1997/98 | 1998/05/02 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1880 → 1898 (+18) | 3 - 0 | FC Porto1993 → 1975 (-18) | 34 / 29 / 37 % |
| 1997/98 | 1998/01/03 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2002 → 2007 (+5) | 2 - 0 | SL Benfica1815 → 1810 (-5) | 68 / 19 / 13 % |
| 1996/97 | 1997/05/24 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2083 → 2087 (+4) | 3 - 1 | SL Benfica1874 → 1870 (-4) | 70 / 18 / 12 % |
| 1996/97 | 1997/01/11 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1963 → 1954 (-9) | 1 - 2 | FC Porto2112 → 2121 (+9) | 31 / 29 / 40 % |
| 1995/96 | 1996/03/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1909 → 1921 (+12) | 2 - 1 | FC Porto2076 → 2064 (-12) | 29 / 29 / 43 % |
| 1995/96 | 1995/11/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2059 → 2067 (+8) | 3 - 0 | SL Benfica1948 → 1940 (-8) | 59 / 23 / 18 % |
| 1994/95 | 1995/03/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2051 → 2057 (+6) | 2 - 1 | SL Benfica2003 → 1997 (-6) | 52 / 26 / 22 % |
| 1994/95 | 1994/10/02 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1998 → 1996 (-2) | 1 - 1 | FC Porto2036 → 2038 (+2) | 42 / 29 / 29 % |
| 1993/94 | 1994/02/06 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1994 → 2004 (+10) | 2 - 0 | FC Porto1971 → 1961 (-10) | 49 / 27 / 24 % |
| 1993/94 | 1993/08/22 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1998 → 1995 (-3) | 3 - 3 | SL Benfica1983 → 1986 (+3) | 48 / 27 / 25 % |
| 1992/93 | 1993/04/18 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1996 → 1993 (-3) | 0 - 0 | FC Porto1980 → 1983 (+3) | 48 / 27 / 25 % |
| 1992/93 | 1992/11/08 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2017 → 2023 (+6) | 1 - 0 | SL Benfica1973 → 1967 (-6) | 51 / 26 / 22 % |
| 1991/92 | 1992/03/22 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2022 → 2009 (-13) | 2 - 3 | FC Porto2021 → 2034 (+13) | 46 / 28 / 26 % |
| 1991/92 | 1991/11/03 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2003 → 2001 (-2) | 0 - 0 | SL Benfica2044 → 2046 (+2) | 42 / 29 / 30 % |
| 1990/91 | 1991/04/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2052 → 2033 (-19) | 0 - 2 | SL Benfica2053 → 2072 (+19) | 46 / 28 / 26 % |
| 1990/91 | 1990/12/02 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2007 → 2006 (-1) | 2 - 2 | FC Porto2058 → 2059 (+1) | 40 / 29 / 31 % |
| 1989/90 | 1990/03/11 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2035 → 2031 (-4) | 0 - 0 | FC Porto2006 → 2010 (+4) | 50 / 27 / 24 % |
| 1989/90 | 1989/10/22 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1982 → 1990 (+8) | 1 - 0 | SL Benfica2010 → 2002 (-8) | 43 / 29 / 28 % |
| 1988/89 | 1989/03/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1957 → 1954 (-3) | 0 - 0 | SL Benfica1961 → 1964 (+3) | 46 / 28 / 26 % |
| 1988/89 | 1988/10/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1969 → 1968 (-1) | 0 - 0 | FC Porto2017 → 2018 (+1) | 41 / 29 / 30 % |
| 1987/88 | 1988/06/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2069 → 2076 (+7) | 3 - 0 | SL Benfica1938 → 1931 (-7) | 62 / 22 / 16 % |
| 1987/88 | 1988/01/31 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1953 → 1954 (+1) | 1 - 1 | FC Porto2087 → 2086 (-1) | 32 / 29 / 39 % |
| 1986/87 | 1987/01/04 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1963 → 1977 (+14) | 3 - 1 | FC Porto2037 → 2023 (-14) | 38 / 29 / 33 % |
| 1986/87 | 1986/08/24 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2039 → 2034 (-5) | 2 - 2 | SL Benfica1952 → 1957 (+5) | 57 / 24 / 19 % |
| 1985/86 | 1986/01/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1964 → 1963 (-1) | 0 - 0 | FC Porto2013 → 2014 (+1) | 41 / 29 / 30 % |
| 1985/86 | 1985/08/25 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2043 → 2050 (+7) | 2 - 0 | SL Benfica1951 → 1944 (-7) | 57 / 24 / 19 % |
| 1984/85 | 1985/01/27 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1974 → 1962 (-12) | 0 - 1 | FC Porto2013 → 2025 (+12) | 42 / 29 / 29 % |
| 1984/85 | 1984/09/16 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1980 → 1991 (+11) | 2 - 0 | SL Benfica1993 → 1982 (-11) | 45 / 28 / 27 % |
| 1983/84 | 1984/03/11 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1982 → 1996 (+14) | 3 - 1 | SL Benfica2048 → 2034 (-14) | 39 / 29 / 32 % |
| 1983/84 | 1983/10/09 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2029 → 2035 (+6) | 1 - 0 | FC Porto1970 → 1964 (-6) | 53 / 25 / 21 % |
| 1982/83 | 1983/03/27 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1939 → 1939 (0) | 0 - 0 | SL Benfica2028 → 2028 (0) | 36 / 29 / 34 % |
| 1982/83 | 1982/11/14 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2033 → 2041 (+8) | 3 - 1 | FC Porto1964 → 1956 (-8) | 54 / 25 / 21 % |
| 1981/82 | 1982/01/18 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1971 → 1981 (+10) | 3 - 1 | FC Porto1950 → 1940 (-10) | 49 / 27 / 24 % |
| 1981/82 | 1981/08/23 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1994 → 2001 (+7) | 2 - 1 | SL Benfica1985 → 1978 (-7) | 47 / 27 / 25 % |
| 1980/81 | 1981/03/14 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2014 → 2021 (+7) | 1 - 0 | FC Porto2012 → 2005 (-7) | 46 / 28 / 26 % |
| 1980/81 | 1980/10/25 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2031 → 2037 (+6) | 2 - 1 | SL Benfica1989 → 1983 (-6) | 51 / 26 / 23 % |
| 1979/80 | 1980/02/10 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2046 → 2052 (+6) | 2 - 1 | SL Benfica1999 → 1993 (-6) | 52 / 26 / 22 % |
| 1979/80 | 1979/09/09 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2042 → 2039 (-3) | 0 - 0 | FC Porto2024 → 2027 (+3) | 48 / 27 / 25 % |
| 1978/79 | 1979/01/21 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2035 → 2031 (-4) | 1 - 1 | FC Porto1972 → 1976 (+4) | 54 / 25 / 21 % |
| 1978/79 | 1978/09/01 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2003 → 2011 (+8) | 1 - 0 | SL Benfica2027 → 2019 (-8) | 43 / 28 / 28 % |
| 1977/78 | 1978/05/28 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2002 → 2000 (-2) | 1 - 1 | SL Benfica2019 → 2021 (+2) | 44 / 28 / 27 % |
| 1977/78 | 1978/01/15 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2052 → 2047 (-5) | 0 - 0 | FC Porto1953 → 1958 (+5) | 58 / 24 / 18 % |
| 1976/77 | 1977/05/22 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2028 → 2035 (+7) | 3 - 1 | FC Porto1920 → 1913 (-7) | 59 / 23 / 18 % |
| 1976/77 | 1977/01/16 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1881 → 1871 (-10) | 0 - 1 | SL Benfica1979 → 1989 (+10) | 35 / 29 / 35 % |
| 1975/76 | 1976/05/30 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2047 → 2031 (-16) | 2 - 3 | FC Porto1898 → 1914 (+16) | 64 / 21 / 15 % |
| 1975/76 | 1976/01/04 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1889 → 1880 (-9) | 2 - 3 | SL Benfica2008 → 2017 (+9) | 33 / 29 / 37 % |
| 1974/75 | 1975/02/16 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1897 → 1882 (-15) | 0 - 3 | SL Benfica2047 → 2062 (+15) | 30 / 29 / 41 % |
| 1974/75 | 1974/10/19 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2068 → 2052 (-16) | 0 - 1 | FC Porto1919 → 1935 (+16) | 64 / 21 / 15 % |
| 1973/74 | 1974/03/10 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1918 → 1929 (+11) | 2 - 1 | SL Benfica2061 → 2050 (-11) | 31 / 29 / 40 % |
| 1973/74 | 1973/11/04 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2112 → 2114 (+2) | 2 - 1 | FC Porto1873 → 1871 (-2) | 73 / 17 / 10 % |
| 1972/73 | 1973/04/01 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1872 → 1876 (+4) | 2 - 2 | SL Benfica2132 → 2128 (-4) | 21 / 25 / 53 % |
| 1972/73 | 1972/11/05 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2090 → 2093 (+3) | 3 - 2 | FC Porto1870 → 1867 (-3) | 71 / 18 / 11 % |
| 1971/72 | 1972/01/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2093 → 2095 (+2) | 1 - 0 | FC Porto1832 → 1830 (-2) | 74 / 16 / 9 % |
| 1971/72 | 1971/09/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1889 → 1875 (-14) | 1 - 3 | SL Benfica2012 → 2026 (+14) | 33 / 29 / 38 % |
| 1970/71 | 1971/01/31 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1846 → 1868 (+22) | 4 - 0 | SL Benfica1998 → 1976 (-22) | 30 / 29 / 41 % |
| 1970/71 | 1970/10/18 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2010 → 2003 (-7) | 2 - 2 | FC Porto1794 → 1801 (+7) | 70 / 18 / 11 % |
| 1969/70 | 1970/04/12 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1815 → 1807 (-8) | 1 - 2 | SL Benfica1995 → 2003 (+8) | 28 / 28 / 44 % |
| 1969/70 | 1969/12/21 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1993 → 2000 (+7) | 2 - 0 | FC Porto1885 → 1878 (-7) | 59 / 23 / 18 % |
| 1968/69 | 1969/04/20 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1990 → 1986 (-4) | 0 - 0 | FC Porto1925 → 1929 (+4) | 54 / 25 / 21 % |
| 1968/69 | 1968/12/15 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1943 → 1952 (+9) | 1 - 0 | SL Benfica2006 → 1997 (-9) | 39 / 29 / 32 % |
| 1967/68 | 1968/05/05 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1946 → 1945 (-1) | 1 - 1 | SL Benfica2028 → 2029 (+1) | 37 / 29 / 33 % |
| 1967/68 | 1968/01/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2026 → 2032 (+6) | 3 - 2 | FC Porto1974 → 1968 (-6) | 52 / 26 / 22 % |
| 1966/67 | 1967/04/02 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1950 → 1950 (0) | 1 - 1 | SL Benfica2047 → 2047 (0) | 36 / 29 / 35 % |
| 1966/67 | 1966/11/27 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2037 → 2045 (+8) | 3 - 0 | FC Porto1926 → 1918 (-8) | 59 / 23 / 18 % |
| 1965/66 | 1966/01/23 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2099 → 2105 (+6) | 3 - 1 | FC Porto1941 → 1935 (-6) | 65 / 21 / 15 % |
| 1965/66 | 1965/09/26 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1964 → 1982 (+18) | 2 - 0 | SL Benfica2132 → 2114 (-18) | 29 / 29 / 43 % |
| 1964/65 | 1965/03/21 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1987 → 1998 (+11) | 1 - 0 | SL Benfica2131 → 2120 (-11) | 31 / 29 / 40 % |
| 1964/65 | 1964/12/13 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2119 → 2126 (+7) | 4 - 0 | FC Porto1959 → 1952 (-7) | 65 / 21 / 15 % |
| 1963/64 | 1964/02/23 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1991 → 1991 (0) | 1 - 1 | SL Benfica2099 → 2099 (0) | 34 / 29 / 36 % |
| 1963/64 | 1963/11/24 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2129 → 2123 (-6) | 2 - 2 | FC Porto1979 → 1985 (+6) | 64 / 21 / 15 % |
| 1962/63 | 1963/02/24 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2013 → 2003 (-10) | 1 - 2 | SL Benfica2100 → 2110 (+10) | 37 / 29 / 34 % |
| 1962/63 | 1962/11/18 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2097 → 2081 (-16) | 1 - 2 | FC Porto1965 → 1981 (+16) | 62 / 22 / 16 % |
| 1961/62 | 1962/04/01 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2095 → 2089 (-6) | 1 - 1 | FC Porto1966 → 1972 (+6) | 61 / 22 / 16 % |
| 1961/62 | 1961/12/03 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1890 → 1903 (+13) | 2 - 1 | SL Benfica2105 → 2092 (-13) | 25 / 27 / 48 % |
| 1960/61 | 1961/04/30 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1919 → 1932 (+13) | 3 - 2 | SL Benfica2135 → 2122 (-13) | 25 / 27 / 48 % |
| 1960/61 | 1960/12/11 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2093 → 2098 (+5) | 2 - 0 | FC Porto1928 → 1923 (-5) | 65 / 20 / 14 % |
| 1959/60 | 1960/04/03 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1946 → 1947 (+1) | 2 - 2 | SL Benfica2073 → 2072 (-1) | 33 / 29 / 38 % |
| 1959/60 | 1959/12/06 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2046 → 2051 (+5) | 2 - 1 | FC Porto1945 → 1940 (-5) | 58 / 24 / 18 % |
| 1958/59 | 1959/02/22 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica2028 → 2025 (-3) | 1 - 1 | FC Porto2030 → 2033 (+3) | 46 / 28 / 26 % |
| 1958/59 | 1958/11/09 | Primeira Liga![]() |
FC Porto2012 → 2009 (-3) | 0 - 0 | SL Benfica1995 → 1998 (+3) | 48 / 27 / 25 % |
| 1957/58 | 1958/01/19 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1949 → 1938 (-11) | 2 - 3 | FC Porto2024 → 2035 (+11) | 38 / 29 / 33 % |
| 1957/58 | 1957/10/13 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1997 → 2004 (+7) | 1 - 0 | SL Benfica1995 → 1988 (-7) | 46 / 28 / 26 % |
| 1956/57 | 1957/01/06 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1985 → 1997 (+12) | 3 - 0 | SL Benfica1970 → 1958 (-12) | 48 / 27 / 25 % |
| 1956/57 | 1956/10/07 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1956 → 1963 (+7) | 3 - 2 | FC Porto1941 → 1934 (-7) | 48 / 27 / 25 % |
| 1955/56 | 1956/03/04 | Primeira Liga![]() |
SL Benfica1915 → 1913 (-2) | 1 - 1 | FC Porto1940 → 1942 (+2) | 43 / 28 / 28 % |
| 1955/56 | 1955/11/06 | Primeira Liga![]() |
FC Porto1840 → 1852 (+12) | 3 - 0 | SL Benfica1834 → 1822 (-12) | 47 / 28 / 25 % |
