32% home win
29% draw
39% away win
Head-to-head before 2017/02/24
12FC Dordrecht
13draws
19De Graafschap
| Competition | P | W | D | L | Goals | ⌀ FC Dordrecht | ⌀ De Graafschap | ⌀ Elo | ∑ Elo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total | 44 | 12 | 13 | 19 | 55:74 | 1390 | 1499 | +1 | +41 |
Eerste Divisie![]() |
39 | 10 | 12 | 17 | 47:68 | 1382 | 1493 | +1 | +23 |
Eredivisie![]() |
2 | 1 | 1 | 0 | 3:1 | 1493 | 1573 | +10 | +19 |
Eredivisie rel.![]() |
2 | 1 | 0 | 1 | 5:4 | 1468 | 1505 | +3 | +5 |
Netherlands Cup![]() |
1 | 0 | 0 | 1 | 0:1 | 1358 | 1589 | -6 | -6 |
Rating comparison
FC DordrechtDe Graafschap
Previous meetings
| Season | Date | Competition | Home | Result | Away | Probabilities |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | 2016/09/30 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1504 → 1487 (-17) | 2 - 3 | FC Dordrecht1306 → 1323 (+17) | 69 / 19 / 12 % |
| 2013/14 | 2013/12/06 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1486 → 1483 (-3) | 1 - 1 | De Graafschap1482 → 1485 (+3) | 47 / 28 / 26 % |
| 2013/14 | 2013/09/02 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1515 → 1500 (-15) | 1 - 2 | FC Dordrecht1426 → 1441 (+15) | 57 / 24 / 19 % |
| 2012/13 | 2013/04/19 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1395 → 1405 (+10) | 2 - 1 | De Graafschap1494 → 1484 (-10) | 35 / 29 / 35 % |
| 2012/13 | 2012/11/09 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1521 → 1507 (-14) | 3 - 4 | FC Dordrecht1471 → 1485 (+14) | 52 / 26 / 22 % |
| 2009/10 | 2010/02/22 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1399 → 1392 (-7) | 1 - 2 | De Graafschap1596 → 1603 (+7) | 26 / 28 / 46 % |
| 2009/10 | 2009/10/02 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1588 → 1596 (+8) | 2 - 0 | FC Dordrecht1508 → 1500 (-8) | 56 / 25 / 20 % |
| 2008/09 | 2009/01/20 | Netherlands Cup![]() |
FC Dordrecht1358 → 1352 (-6) | 0 - 1 | De Graafschap1589 → 1595 (+6) | 24 / 26 / 50 % |
| 2006/07 | 2006/12/08 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1548 → 1554 (+6) | 2 - 0 | FC Dordrecht1422 → 1416 (-6) | 61 / 22 / 17 % |
| 2006/07 | 2006/10/13 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1450 → 1434 (-16) | 1 - 3 | De Graafschap1517 → 1533 (+16) | 39 / 29 / 32 % |
| 2005/06 | 2005/12/23 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1367 → 1352 (-15) | 0 - 2 | De Graafschap1466 → 1481 (+15) | 35 / 29 / 35 % |
| 2005/06 | 2005/08/29 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1479 → 1474 (-5) | 1 - 1 | FC Dordrecht1379 → 1384 (+5) | 58 / 24 / 18 % |
| 2003/04 | 2004/03/19 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1505 → 1510 (+5) | 4 - 1 | FC Dordrecht1279 → 1274 (-5) | 71 / 18 / 11 % |
| 2003/04 | 2003/10/03 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1287 → 1291 (+4) | 0 - 0 | De Graafschap1537 → 1533 (-4) | 22 / 26 / 52 % |
| 1993/94 | 1994/04/15 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1578 → 1574 (-4) | 0 - 0 | De Graafschap1515 → 1519 (+4) | 54 / 25 / 21 % |
| 1993/94 | 1993/11/20 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1463 → 1474 (+11) | 3 - 2 | FC Dordrecht (as Dordrecht 90)1582 → 1571 (-11) | 33 / 29 / 37 % |
| 1991/92 | 1992/03/28 | Eredivisie![]() |
De Graafschap1576 → 1572 (-4) | 0 - 0 | FC Dordrecht (as S.V.V./Dordrecht 90)1508 → 1512 (+4) | 54 / 25 / 21 % |
| 1991/92 | 1991/10/09 | Eredivisie![]() |
FC Dordrecht (as S.V.V./Dordrecht 90)1477 → 1492 (+15) | 3 - 1 | De Graafschap1569 → 1554 (-15) | 36 / 29 / 34 % |
| 1990/91 | 1991/04/20 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1408 → 1412 (+4) | 2 - 2 | De Graafschap1640 → 1636 (-4) | 23 / 26 / 50 % |
| 1990/91 | 1990/10/20 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1572 → 1576 (+4) | 3 - 0 | FC Dordrecht1318 → 1314 (-4) | 74 / 17 / 10 % |
| 1989/90 | 1990/02/10 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1324 → 1306 (-18) | 1 - 5 | De Graafschap1446 → 1464 (+18) | 33 / 29 / 38 % |
| 1989/90 | 1989/08/20 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1439 → 1416 (-23) | 0 - 2 | FC Dordrecht1342 → 1365 (+23) | 58 / 24 / 19 % |
| 1988/89 | 1989/05/13 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1373 → 1388 (+15) | 3 - 1 | De Graafschap1476 → 1461 (-15) | 35 / 29 / 36 % |
| 1988/89 | 1988/11/13 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1442 → 1452 (+10) | 2 - 0 | FC Dordrecht1428 → 1418 (-10) | 48 / 27 / 25 % |
| 1986/87 | 1987/05/28 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1398 → 1406 (+8) | 4 - 3 | De Graafschap1433 → 1425 (-8) | 42 / 29 / 29 % |
| 1986/87 | 1986/11/30 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1450 → 1447 (-3) | 2 - 2 | FC Dordrecht1452 → 1455 (+3) | 46 / 28 / 26 % |
| 1985/86 | 1986/04/27 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1359 → 1360 (+1) | 1 - 1 | De Graafschap1506 → 1505 (-1) | 31 / 29 / 40 % |
| 1985/86 | 1985/10/20 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1528 → 1534 (+6) | 4 - 0 | FC Dordrecht1350 → 1344 (-6) | 67 / 20 / 13 % |
| 1984/85 | 1985/05/12 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1506 → 1501 (-5) | 0 - 0 | FC Dordrecht1423 → 1428 (+5) | 56 / 24 / 20 % |
| 1984/85 | 1984/12/02 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1456 → 1464 (+8) | 1 - 0 | De Graafschap1488 → 1480 (-8) | 43 / 29 / 29 % |
| 1982/83 | 1983/02/27 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1472 → 1480 (+8) | 2 - 0 | De Graafschap1404 → 1396 (-8) | 54 / 25 / 21 % |
| 1982/83 | 1982/09/11 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1449 → 1428 (-21) | 0 - 2 | FC Dordrecht1403 → 1424 (+21) | 52 / 26 / 22 % |
| 1980/81 | 1981/06/17 | Eredivisie rel.![]() |
FC Dordrecht1466 → 1481 (+15) | 4 - 1 | De Graafschap1510 → 1495 (-15) | 41 / 29 / 30 % |
| 1980/81 | 1981/06/06 | Eredivisie rel.![]() |
De Graafschap1499 → 1509 (+10) | 3 - 1 | FC Dordrecht1469 → 1459 (-10) | 50 / 27 / 24 % |
| 1980/81 | 1981/05/24 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1501 → 1487 (-14) | 1 - 2 | De Graafschap1463 → 1477 (+14) | 51 / 26 / 23 % |
| 1980/81 | 1980/11/23 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1467 → 1463 (-4) | 2 - 2 | FC Dordrecht1426 → 1430 (+4) | 51 / 26 / 23 % |
| 1979/80 | 1980/03/16 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1443 → 1448 (+5) | 2 - 1 | FC Dordrecht1367 → 1362 (-5) | 55 / 25 / 20 % |
| 1979/80 | 1979/09/23 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1244 → 1238 (-6) | 0 - 1 | De Graafschap1490 → 1496 (+6) | 22 / 26 / 52 % |
| 1978/79 | 1979/05/24 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1456 → 1460 (+4) | 4 - 1 | FC Dordrecht1219 → 1215 (-4) | 72 / 17 / 10 % |
| 1978/79 | 1979/03/18 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1233 → 1227 (-6) | 2 - 3 | De Graafschap1473 → 1479 (+6) | 23 / 26 / 51 % |
| 1977/78 | 1978/03/05 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1234 → 1238 (+4) | 1 - 1 | De Graafschap1468 → 1464 (-4) | 23 / 26 / 50 % |
| 1977/78 | 1977/09/10 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1576 → 1568 (-8) | 1 - 1 | FC Dordrecht1259 → 1267 (+8) | 79 / 14 / 7 % |
| 1972/73 | 1973/04/01 | Eerste Divisie![]() |
FC Dordrecht1265 → 1254 (-11) | 0 - 2 | De Graafschap1460 → 1471 (+11) | 26 / 28 / 46 % |
| 1972/73 | 1972/10/01 | Eerste Divisie![]() |
De Graafschap1427 → 1422 (-5) | 0 - 0 | FC Dordrecht1313 → 1318 (+5) | 60 / 23 / 17 % |
